Wykorzystanie wiedzy do transformacji energetycznej sterowanej przez obywateli
Ambitne cele UE w zakresie dekarbonizacji nie mogą zostać osiągnięte wyłącznie dzięki technologii.
Jakie są warunki społeczne, gospodarcze i prawne, które umożliwią zmianę naszego modelu energetycznego: od scentralizowanego systemu energetycznego do systemu zdecentralizowanego, od społeczeństwa biernych konsumentów energii do społeczeństwa uprawnionych, zaangażowanych obywateli energii?
Zbierając spostrzeżenia z dziedziny prawa, ekonomii i psychologii, EC² udzieli odpowiedzi na temat tego, jak ułatwić i wzmocnić obywatelstwo energetyczne. Współtworzenie wiedzy z gminami, społecznościami energetycznymi i obywatelami wzmocni badania, aby dostarczyć zaleceń wspierających cele UE w zakresie energii i dekarbonizacji.
W ramach projektu opracowana zostanie jasna koncepcja obywatelstwa energetycznego i zebrane zostaną możliwe do zastosowania spostrzeżenia na temat optymalnych warunków dla jego rozwoju. Szczególny nacisk położono na rolę społeczności energetycznych oraz na to, jak ich struktura może pomóc - lub przeszkodzić - w tworzeniu obywateli energetycznych.
Zdobyta wiedza doprowadzi do opracowania polityki, narzędzi i praktyk, które będą wspierać zrównoważone, sprawiedliwe i sprzyjające włączeniu społecznemu przejście do społeczeństwa niskoemisyjnego z obywatelami w centrum uwagi.
Wspieranie badań, polityki i praktyki
Aby poczynić postępy w dziedzinie badań i informować o polityce i praktyce w zakresie społeczności energetycznych i obywatelstwa energetycznego na rzecz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, projekt przedstawi:
Cele EC²
Poprzez badania empiryczne, analizę teoretyczną i działania współtworzące z różnymi interesariuszami, projekt będzie...